• Skontaktuj się z nami telefonicznie w celu rejestracji lub porady medycznej. Służymy pomocą.

  +48 535 716 361

  lub numer stacjonarny

  +48 426544277

  Napisz do nas
 • Tel: +48 535 716 361
 • Snycerska 5 (wejście od ul. Zachodniej), Łódź
 • Pon - Pt: 10:00 - 19:00
Dentystka sprawdza stan zębów u pacjentki za pomocą specjalistycznego sprzętu

Dentofobia

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego wynika, że aż 3/4 pacjentów obawia się bólu podczas leczenia stomatologicznego. Naturalnie niechęć i strach mogą być mniejsze lub większe. Jeśli jednak, mimo zdrowego rozsądku, paraliżujący lęk powstrzymuje Cię przed przed wizytą dentystyczną, to z pewnością dentofobia.

uśmiechnięte dziecko, które pokazuje, że nie ma jednego zęba.

Dentofobia - objawy

Jak każdy stan lękowy, dentofobia w delikatnej formie powoduje niepokój i uczucie ścisku w żołądku np. jeszcze przed umówieniem wizyty u dentysty. Im jednak bliżej samej wizyty, może objawiać się niestrawnością, bólem brzucha, mdłościami, biegunką czy brakiem snu. W najgorszym wypadku skutkuje odwołaniem wizyty ze strachu. Bywa, że nawet dźwięk wiertła może wywołać wzdrygnięcie i zimny pot na czole osoby dotkniętej dentofobią.

Dentofobia - przyczyny

Dentofobia to strach przed bólem lub brakiem kontroli podczas zabiegu stomatologicznego, ponieważ takich nieprzyjemności spodziewamy się na bazie dotychczasowych doświadczeń. Przyczyną dentofobii mogą być własne przykre doświadczenia, a także cudze - jak to bywa w przypadku dzieci.

Dentofobia u dzieci

Warto pamiętać, że dziecko może nie tylko zrazić się po wizycie u niedoświadczonego stomatologa, ale również nabrać niechęci, jeśli sam rodzić ją podziela lub, co gorsza, straszy dziecko dentystą (“Bądź grzeczny, bo inaczej pójdziemy do dentysty!”). Objawy dentofobii u dzieci są takie same jak u dorosłych i zależnie od natężenia lęku leczy się ją tak samo. Dlatego od najmłodszych lat należy przedstawiać wizytę u dentysty, jako naturalną część życia człowieka. W końcu wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli, chodzą do dentysty i dbają o zęby.

Dentofobia leczenie

Jak każda fobia, dentofobia to zaburzenie psychiczne, które w ciężkich przypadkach wymaga psychoterapii. Nie wystarczy “chcieć bardziej” czy “wziąć się w garść”. Jeśli dentofobia powoduje, że całkowicie zaniedbujesz swoje zęby, unikając dentysty jak ognia, powinieneś porozmawiać ze specjalistą. W łagodnych przypadkach warto natomiast zacząć od wybrania polecanego przez bliską osobę stomatologa lub wybrać gabinet stomatologiczny, który należy do programu "Klinika bez bólu", jak nasz Beauty Dentica. W myśli programu chcemy przekonać Pacjentów, że współczesna stomatologia może być bezbolesna i komfortowa. Wizyta kontrolna u doświadczonego stomatologa, wyposażonego w nowoczesny sprzęt znieczulający, może odczarować nieprzyjemne skojarzenia z leczeniem. Metodą małych kroków, można pozbyć się lęku. Trzymamy kciuki i służymy pomocą!