• Skontaktuj się z nami telefonicznie w celu rejestracji lub porady medycznej. Służymy pomocą.

  +48 535 716 361

  lub numer stacjonarny

  +48 426544277

  Napisz do nas
 • Tel: +48 535 716 361
 • Snycerska 5 (wejście od ul. Zachodniej), Łódź
 • Pon - Pt: 10:00 - 19:00
Dentystka sprawdza stan zębów u pacjentki za pomocą specjalistycznego sprzętu

Co to są implanty zębowe

Implanty zębowe to sztuczne korzenie zębowe, które są wszczepiane do kości jamy ustnej w celu uzupełnienia brakującego zęba. Służą jako baza dla protetycznej korony zęba, mostu lub szczękowego uzupełnienia protetycznego.

Implant zębowy czyli sztuczny ząb ze śrubą zamontowany w sztuczną szczękę

Z czego składa się implant zębowy

Implanty zębowe są wykonywane z różnych materiałów, ale najczęściej z tytanu. Tytan jest hipoalergiczny i dobrze tolerowany przez organizm, dlatego jest często wybieranym materiałem do produkcji implantów. Inne materiały, takie jak ceramika i stopy metali, także są stosowane do produkcji implantów, w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta oraz lekarza stomatologa.

Jakie implanty zębowe wybrac?

Wybór implantów zębowych zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta, a także od stopnia zaawansowania ubytku zębowego. Warto przed podjęciem decyzji skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie stomatologii implantologicznej. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze implantów zębowych:

 • Materiał: najczęściej stosowanym materiałem jest tytan ze względu na swoją trwałość i biokompatybilność. Istnieją jednak również implanty z innych materiałów, takich jak ceramika, stop metali czy też tworzywa sztuczne.
 • Rodzaj: implanty zębowe można podzielić na różne rodzaje, w zależności od ich budowy i przeznaczenia. Do najpopularniejszych należą: pojedyncze implanty, implanty zębowe z zastosowaniem kości syntetycznej, implanty zębowe z zastosowaniem technologii CAD/CAM oraz mini-implanty.
 • Producent: warto wybierać implanty renomowanych producentów, którzy stosują innowacyjne technologie i gwarantują jakość swoich produktów.
 • Doświadczenie lekarza: wybierając implanty zębowe, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i kwalifikacje lekarza, który będzie przeprowadzał zabieg implantacji. Ważne jest, aby wybrać lekarza z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie implantologii stomatologicznej.

Czy implanty zębowe sa bezpieczne?

Tak, implanty zębowe są uważane za bezpieczną i skuteczną metodę uzupełniania braków zębowych. Implanty zębowe mają długą historię zastosowania w stomatologii, a badania wykazały ich skuteczność i trwałość. Implanty zębowe są wykonane z biokompatybilnych materiałów, takich jak tytan, co oznacza, że organizm nie odrzuca ich jako ciała obce. W czasie zabiegu stosuje się znieczulenie, dzięki czemu jest on bezbolesny, a pacjent może poczuć tylko lekkie dyskomforty po operacji. Jak każda procedura chirurgiczna, implantacja może wiązać się z pewnymi ryzykami, takimi jak infekcja, krwawienie lub uszkodzenie sąsiadujących tkanek. Jednak dzięki postępowi w dziedzinie implantologii stomatologicznej oraz stosowaniu nowoczesnych technik i materiałów, ryzyko powikłań jest minimalne. Warto również pamiętać, że implanty zębowe wymagają odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa w celu zapobiegania infekcjom i zapaleniu. W przypadku odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej oraz regularnych wizyt u stomatologa, implanty zębowe mogą służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany.

Ile kosztują implanty zębowe

Koszt implantów zębowych zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, stopień skomplikowania procedury, liczba implantów i materiał z jakiego są wykonane. W Polsce koszt pojedynczego implantu zębowego może wynosić od około 1500 zł do 4600 zł. Jeśli pacjent potrzebuje kilku implantów, lekarz stomatolog może zaoferować rabat na całą procedurę. Warto jednak pamiętać, że koszt implantów zębowych jest zazwyczaj wyższy niż koszt innych metod uzupełnienia braków w uzębieniu, takich jak protezy lub mosty, ale implanty mają dłuższą żywotność i wygodę użytkowania, co przekłada się na korzyści zdrowotne i komfort pacjenta.

Czy implanty zębowe trzeba wymieniać?

Implanty zębowe, wykonane z odpowiednio dobranych i trwałych materiałów, są projektowane, aby przetrwać przez wiele lat i służyć przez całe życie pacjenta. Zazwyczaj, jeśli implant zębowy został prawidłowo osadzony, a pacjent przestrzega odpowiednich procedur higieny jamy ustnej, implant może przetrwać przez całe życie. Jednakże, jak w przypadku naturalnych zębów, wiele czynników może wpłynąć na trwałość implantów zębowych. Jeśli implant nie jest prawidłowo osadzony lub wystąpią problemy związane z chorobami przyzębia, może to prowadzić do komplikacji, a nawet konieczności usunięcia implantu. Ponadto, podobnie jak w przypadku innych urządzeń medycznych, mogą wystąpić uszkodzenia mechaniczne, np. w wyniku urazu lub niewłaściwego użytkowania. Dlatego, aby przedłużyć trwałość implantów zębowych, ważne jest przestrzeganie zaleceń stomatologicznych oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Podczas tych wizyt stomatolog może wykryć wczesne objawy problemów z implantami zębowymi i zapobiec ich dalszemu rozwojowi.

Co zamiast implantów zębowych

W przypadku braków zębowych istnieją różne alternatywy dla implantów zębowych, w tym:

 • Protezy - to ruchome uzupełnienie braków zębowych, które można łatwo zdjąć i włożyć do jamy ustnej. Protezy są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu, ale nie są tak trwałe i wygodne jak implanty zębowe.
 • Mosty protetyczne - to trwałe uzupełnienie braków zębowych, które jest umocowane do sąsiadujących zębów. Mosty protetyczne są stosunkowo trwałe i wygodne, ale wymagają, aby sąsiadujące zęby były zdrowe i silne.
 • Aparaty ortodontyczne - w przypadku braków zębowych w obrębie łuku zębowego, ortodoncja może być alternatywą do implantów zębowych. W takim przypadku zęby są przesuwane w celu uzupełnienia braku.

Warto jednak pamiętać, że każda alternatywa ma swoje wady i zalety i najlepszym rozwiązaniem będzie indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta. W celu uzyskania najlepszych efektów, warto skonsultować się z doświadczonym stomatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie.