• Skontaktuj się z nami telefonicznie w celu rejestracji lub porady medycznej. Służymy pomocą.

  +48 535 716 361

  lub numer stacjonarny

  +48 426544277

  Napisz do nas
 • Tel: +48 535 716 361
 • Snycerska 5 (wejście od ul. Zachodniej), Łódź
 • Pon - Pt: 10:00 - 19:00
Dentystka sprawdza stan zębów u pacjentki za pomocą specjalistycznego sprzętu

Okluzja stomatologia

Okluzja zębowa w stomatologii to kluczowy aspekt zdrowia jamy ustnej, który ma wpływ na funkcjonowanie całego układu żucia. W tym artykule, przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omówimy, co to jest okluzja zębów, jakie są jej objawy, jak ją leczyć, a także jakie są jej przyczyny.

Grafika przedstawiająca krzywy zgryz zębów

Co to jest okluzja zębów?

Okluzja zębów to termin stosowany w stomatologii do opisania sposobu, w jaki zęby górne i dolne stykają się ze sobą. Jest to kluczowy aspekt zdrowia jamy ustnej, który ma wpływ na funkcjonowanie całego układu żucia. W idealnej sytuacji, wszystkie zęby powinny stykać się równocześnie i z równym naciskiem. Niestety, rzadko kiedy jest to możliwe do osiągnięcia bez interwencji stomatologicznej.

Nieprawidłowe ułożenie zębów, nazywane dysokluzją, może prowadzić do szeregów problemów, takich jak ból żuchwy, bóle głowy, nadwrażliwość zębów, bruksizm (zaciskanie lub zgrzytanie zębami), kruchość i ruchomość zębów, napięcie mięśni twarzy, szyi i karku, odsunięcie się dziąseł od zębów i odsłonięcie korzeni, problemy z otwieraniem ust, ścieranie się zębów, trzaski i przeskoki w stawach, oraz wychylenie zębów do przodu.

Okluzja jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Nieprawidłowa okluzja może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia snu, problemy z układem pokarmowym, a nawet problemy z kręgosłupem. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować stan okluzji i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania terapeutyczne.

Jakie są przyczyny okluzji?

Przyczyny okluzji są różnorodne i mogą wynikać zarówno z czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Do najczęstszych należą:

 • Wady zgryzu: Nieprawidłowe ułożenie zębów może prowadzić do problemów z okluzją. Wady zgryzu mogą być dziedziczone lub wynikać z nieprawidłowych nawyków, takich jak ssanie kciuka w dzieciństwie.
 • Braki w uzębieniu: Utrata zębów, niezależnie od przyczyny, może prowadzić do przesunięcia pozostałych zębów, co z kolei może prowadzić do problemów z okluzją.
 • Nieodpowiedni kształt wypełnień, koron, mostów i licówek: Jeżeli te elementy nie są prawidłowo dopasowane, mogą prowadzić do problemów z okluzją.
 • Nieprawidłowo wyrzynające się ósemki: Zęby mądrości, które wyrastają nieprawidłowo, mogą przesuwać inne zęby, prowadząc do problemów z okluzją.
 • Zmiany reumatyczne: Choroby reumatyczne mogą wpływać na stawy skroniowo-żuchwowe, co może prowadzić do problemów z okluzją.
 • Stres i szkodliwe nawyki: Częste zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci czy końcówki długopisu mogą prowadzić do problemów z okluzją.

Jakie są objawy okluzji?

Objawy okluzji mogą być różne i zależą od stopnia zaawansowania problemu. Mogą obejmować ból zębów odczuwany w trakcie gryzienia bądź mówienia, bóle mięśni, które odpowiadają za przeżuwanie, nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, zaciskanie bądź zgrzytanie zębami – najczęściej pojawiający się w trakcie snu lub w sytuacjach stresowych, ścieranie się zębów (starte szkliwo), odsłonione korzenie, kruchość zębów, trzaski i przeskoki w stawach, ruchliwość zębów, oraz wychylenie zębów do przodu.

Jak leczyć okluzję?

Leczenie okluzji zależy od konkretnej sytuacji i może obejmować różne metody. Dla niektórych pacjentów leczenie może polegać na prostych korektach behawioralnych, takich jak nauka unikania zgrzytania zębami. Inni mogą wymagać bardziej zaawansowanych procedur, takich jak ortezy okluzyjne, terapia ortodontyczna lub nawet chirurgia szczękowa.

 • Ortezy okluzyjne: Często nazywana szyną na zęby, może pomóc w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom nieprawidłowej okluzji, takim jak zgrzytanie zębami czy bruksizm.
 • Terapia ortodontyczna: Jeżeli problem z okluzją jest powiązany z nieprawidłowym ustawieniem zębów, terapia ortodontyczna, taką jak aparaty ortodontyczne, mogą pomóc w poprawie ustawienia zębów i poprawie okluzji.
 • Chirurgia szczękowa: W niektórych skomplikowanych przypadkach, gdzie problem jest powiązany z nieprawidłowym ustawieniem szczęk, może być wymagana chirurgia szczękowa.
 • Terapia behawioralna: Niektóre problemy z okluzją mogą być poprawione poprzez modyfikację zachowań, takich jak unikanie zgrzytania zębami czy korygowanie sposobu jedzenia.

Okluzja zębów jest kluczowym aspektem stomatologii, mającym istotny wpływ na ogólne zdrowie jamy ustnej i jakość życia pacjentów. Okluzja odnosi się do sposobu, w jaki górne i dolne zęby kontaktują się ze sobą, a jej prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla zachowania równowagi między siłami mięśniowymi, stawami skroniowo-żuchwowymi i zębami. Przyczyny nieprawidłowej okluzji są zróżnicowane i mogą obejmować czynniki genetyczne, określone nawyki i zachowania, a także urazy czy traumę szczęki lub zębów. Zrozumienie i prawidłowe leczenie nieprawidłowej okluzji jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i ogólnej jakości życia.

Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem dentystą lub ortodontą w przypadku jakichkolwiek obaw dotyczących okluzji.