• Skontaktuj się z nami telefonicznie w celu rejestracji lub porady medycznej. Służymy pomocą.

  +48 535 716 361

  lub numer stacjonarny

  +48 426544277

  Napisz do nas
 • Tel: +48 535 716 361
 • Snycerska 5 (wejście od ul. Zachodniej), Łódź
 • Pon - Pt: 10:00 - 19:00
Dentystka sprawdza stan zębów u pacjentki za pomocą specjalistycznego sprzętu

Usuwanie ósemek

Ósemki w trakcie rewolucji straciły swoją pierwotną rolę. Niektórym wyrastają już w wieku 17 lat, innym wiele lat później albo wcale. Dla współczesnego człowieka są praktycznie nieprzydatne i więcej z nimi problemów niż korzyści.

Pacjent z otwartą szczęką.
                 Obok ręce lekarza w niebieskich rękawiczkach trzymają lusterko oraz narzędzie do usuwania zębów

Chirurgiczne usuwanie ósemek

W przypadku, gdy ósemki wyrznęły się prosto, zadaniu sprostać może każdy stomatolog. Jednak, najtrudniejsze przypadki stomatologiczne, jak np. zęby zatrzymane, to specjalność chirurga stomatologa. Kiedy nie można przeprowadzić zwykłej ekstrakcji ósemki, wskazane jest tzw. dłutowanie zębów mądrości.

Czy usuwanie ósemek boli?

Do zabiegu jakim jest ekstrakcja ósemki, stosuje się znieczulenie miejscowe, jak przy każdym wyrywaniu zęba. Wystarcza ono aby zniwelować jakiekolwiek niemiłe doznania. Ból może pojawić się w momencie, kiedy znieczulenie przestanie działać, jednak będzie to długo po zabiegu. Aby zmniejszyć ten dyskomfort i jakiekolwiek dolegliwości poekstrakcyjne, lekarz przepisuje leki przeciwbólowe oraz antybiotyk.

Ile trwa usuwanie ósemki?

Licząc od momentu wstrzyknięcia znieczulenia, chirurgiczne usuwanie ósemki może trwać około 20 min. Czas może jednak ulec wydłużeniu, jeśli ząb ma wyjątkowo skomplikowane ustawienie.

Kiedy usuwać ósemki?

Szczególnie wtedy, gdy mamy niedużą szczękę warto usunąć ósemki. Pojawienie się ósemek w takim przypadku, powoduje skrzywienie pozostałych zębów, ponieważ przestają się mieścić w łuku szczękowym. Pozostawienie zębów mądrości może zakończyć się potrzebą założenia aparatu ortodontycznego, aby pozostałe zęby wróciły na prawidłowe miejsce. Dodatkowo, im mniej miejsca, tym ciężej o dokładną higienę jamy ustnej. Niedoczyszczone ósemki łatwo próchnieją i zarażają pozostałe zęby. Dlatego warto chodzić na wizyty kontrolne i zapobiec nieszczęśliwemu rozwojowi zdarzeń.

Czy można usuwać ósemki w ciąży?

Ósemki można usuwać w ciąży, jednak najlepiej po zakończeniu pierwszego trymestru. Powodem jest zagrożenie dla płodu przez zastosowanie znieczulenia, a także ryzyko krwotoku matki. Odradzane są także zabiegi z zakresu protetyki i stomatologii estetycznej (wybielanie, fluoryzacja).